Logo konvib-312

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Waswafelijzer van de vereniging?

 

Van: Roger De Vos [mailto:roger.devos3 bij telenet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 9:18
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: [bijen] winterbezigheden.........

 T'ja...wat kan een mens nu nog aan winterbezigheden hebben aan zijn hobby bijenhoden  vragen sommigen zich af .

Je kan natuurlijk niet blijven kastjes  en raampjes maken ,zodus goten we dit weekend eens waswafels om ons te verwarmen .

waswafels gieten1

De foto's zijn wel niet zo zuiver daar ze met de gsm genomen zijn , maar de werkzaamheden kunnen misschien voor anderen een tip zijn om de winter door te geraken..

groetjes

roger d v

 

Van: Marco De Pauw [mailto:Marcodepauw bij base.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 9:30
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Roger,

Zijn die wafeltjes ook met dat ijzer gegoten? In die cellen kan nogal wat honing in!

waswafels gieten2

Groetjes,

Marco

 

Van: patrick.caesteker bij telenet.be [mailto:patrick.caesteker bij telenet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 9:31
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Roger,

Hebben jullie het toestel aangeschaft met de vereniging? Of is het een privé initiatief?

Groetjes,

Patrick

 

Van: Roger De Vos [mailto:roger.devos3 bij telenet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 9:40
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Oei....gelukkig zag je ons glaasje mede niet staan........

Ja Marco ....als we iets doen voor onze bijen dan vergeten we ook de inwendige mens niet hoor!

 

Van: Roger De Vos [mailto:roger.devos3 bij telenet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 9:46
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Patrick wij kochten dit vorige dinsdag met de vereniging, dus het toestel is ten dienste voor onze leden .Het is onze bedoeling om een paar voormiddagen in de winterperiode wafels te gieten met en voor onze leden met hun eigen was .Uitlenen aan de leden zijn we niet van plan daar het kostenplaatje te groot is en bij onhandig gebruik de mal kan beschadigd worden

gr.

roger

 

Van: philippe vercammen [mailto:philippevercammen bij hotmail.com]
Verzonden: zondag 19 december 2010 10:26
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: RE: [bijen] winterbezigheden.........

Beste mensen,
Een mooi initiatief die zeker navolging verdient!
Wat kost zo een toestel en hoe zuiveren jullie de was vooraleer ze gebruikt wordt om te wafelen ?
 
In verband met residuen vind ik dit zeer interessant want wat je zelf maakt weet je wat erinzit, terwijl als je wafels koopt in Bijenhof je er zeker mag van zijn dat het een allegaartje is van misschien niet zo koosjere collegas van oa frankrijk waar andere middelen toegelaten zijn.
Laatst maal dat ik was inleverde bij Bijenhof moest ik mijn naam en adres nalaten voor het FAVV ter controle...
Waar rook is, is ook vuur zegt mijn gezond pompiersverstand.
Enkele jaren terug vertelden duitse imkers mij dat residuen in de was een toenemend probleem is dat in de toekomst niet meer te verwaarlozen zal zijn.
De gevolgen zien we nu wereldwijd, het gaat niet goed met de bijen want hun nest is vervuild.
Door zelf je was te gieten kan je dit beperken, toch brengen de bijen door in contact te komen met pesticiden deze ook binnen in de korf en dus ook op de was.
Volledig uitsluiten kan je dus bijna niet of je moet middenin een natuurreservaat gaan staan met je kasten.
 
Groetjes
Philippe
 

Van: yves mostien [mailto:ym070752 bij scarlet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 10:35
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: RE: [bijen] winterbezigheden.........

Hallo Roger en allen,

Wij kochten dit jaar ook een toestel aan ten bate van onze leden van de Vlaamse Imkersbond van Brussel en Omstreken en na een paar testen ging dat beduidelijk vlot. Deze winter hadden we ook al een waswafeldag. Hebben jullie ook die ervaring dat het in een koud lokaal wel minder goed gaat? Waarschijnlijk door te snel afkoelen van de was.

Ook wij organiseren waswafeldagen en lenen het materaal niet uit, ook omdat je wel even tijd nodig hebt om de kneep door te hebben.

Beste Eindejaarswensen,

Yves

 

Van: Willy Kestemont [mailto:willy.mireille bij gmail.com]
Verzonden: zondag 19 december 2010 10:43
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Dag Philippe en anderen,

Dit toestel kost ruim 700 euro. Het is echter zéér degelijk en als je het goed gebruikt gaat het dan ook heel lang mee. Zelf heb ik er zo een gekocht 10 jaar geleden. Er zijn al een massa wafels mee gegoten en nu is hij nog steeds zo goed als nieuw. Voor een individuele imker is het een grote investering, maar als je belang hecht aan was waarvan je zeker bent dat ze geen residuen bevat van varroa- en andere middelen is het op termijn zeker zijn geld waard. 'k Zou hem evenmin willen missen als mijn slinger.

Groeten,

Willy

link naar de fabrikant: http://www.bienenzuchtgeraete.de/GRAZE/index.php?action=Shop&a=subgroup&id=PGR0000141

 

Van: philippe vercammen [mailto:philippevercammen bij hotmail.com]
Verzonden: zondag 19 december 2010 11:05
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: RE: [bijen] winterbezigheden.........

Bedankt voor de info,
Ik zal proberen onze voorzitter van de bond er warm voor te maken om ook zo'n toestel aan te schaffen.
Zijn er verschillende types en wat zijn de voor of nadelen?
Bij bijenhof kan je ook kiezen tussen gewalste of gegoten wafels wat is nu net het verschil?
Groetjes Philippe
 

Van: Roger De Vos [mailto:roger.devos3 bij telenet.be]
Verzonden: zondag 19 december 2010 12:08
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Hallo Philippe ,

zeker doen......jullie voorzitter er warm voor maken !

Ik smelt mijn raten af in een stoomwassmelter waar ik onderaan niet alleen wat tralie leg, maar ook een soort neteldoek.

Op deze wijze is je was zo goed als "zuiver" van onreinigheden .

Ik heb er geen produkten zoals zuurstofwater of oxaalzuur aan toegevoegd om hem uit te klaren ,het was absoluut niet nodig ,mijn gegoten wafels mogen gerust qua kleur naast deze van Bissegem liggen, van de rest spreken we nog niet.Wij hebben een  "oude" frietketel en een op de rommelmarkt gekochte elektrische stereliseerketel met thermosstaat .

Alles wordt eerst gesmolten in de stereliseerketel en daarna overgegoten in de frietketel, dit omdat het gemakkelijker scheppen is van daar uit .De temperatuur bij het gieten is van groot belang, je was is best juist op smelttemperatuur .

Ook je waterkoeling moet goed geregeld zijn, in het begin is het zeker een leerproces, wij hadden het geluk effen te mogen gaan kijken bij het wafelgieten  bij de Gentse imkersbond waar we veel van opstaken .

Maar toch....al doende leert men pas echt de knepen van het vak .

Wat de prijs van zo'n watergekoelde dadanthblad formaat kost in de winkel , dat is 820 € . Met een klein beetje zagen en klagen krijg je al vlug 10% , dus betaal je daar nog 738 € voor .

Niet niks natuurlijk voor een vereniging.Je hebt ook nog een simplexformaat toestel en een luchtgekoeld toestel , deze beide kosten iets minder van prijs .

Wat Yves aanhaalt van dat koud lokaal.....

Ja voor het gieten is dat geen probleem , maar voor het op maat snijden van de wafel is dat wat anders .Als hij al teveel afkoeld is dan brokkelt hij onmiddellijk ,dus ook moeilijk te snijden.Bij het wafelgieten moet er georganiseerd gewerkt worden.Dat wil zeggen , iemand die de was smelt en op temperatuur houdt,iemand die giet, en iemand die de wafels snijdt. Zo kan je kilo's gieten op enkele uren tijd .

Het verschil tussen de gegoten waswafels en de gewalste is het volgende , bij de gewalste zit er parafine of ander spul in om de wafels soepel te houden .Bij de gegoten waswafels is het zuivere bijenwas .

Als de bijen mogen kiezen voor de opbouw van hun raten , dan kiezen zij natuurlijk voor de gegoten was .

groetjes

roger d v

 

Van: Willy Kestemont [mailto:willy.mireille bij gmail.com]
Verzonden: zondag 19 december 2010 19:01
Aan: bijen bij cari.be
Onderwerp: Re: [bijen] winterbezigheden.........

Hallo,

Je moet het toestel inderdaad wat leren kennen. De eerste keer dat je er mee werkt lukt het mogelijk niet zo vlot. Eens je er mee weg bent gaat het als een trein. In groep waswafels maken zal wel veel plezanter zijn en misschien iets sneller gaan, maar ook de meer individueel ingestelde imker kan er prima alleen mee aan de slag. 

Ik heb een steriliseerketel met ingebouwde thermostaat die op +/- 85 °C geregeld staat en vlak naast de gietvorm opgesteld staat. Tegenover de gietvorm staat de snijtafel. Om goed te kunnen werken moet ook de waterkoeling op je ritme afgesteld staan en dan kan je continu wafels maken.

waswafels gieten4

waswafels gieten3

 

1: was in de vorm gieten

2: vorm sluiten

3: de vorige wafel die nog niet helemaal afgekoeld is op maat snijden

4: vorm openen, de nieuwe wafel uithalen en op de snijplank leggen

5: was in de vorm gieten,...... en zo verder,....

Van ontzegelwas en andere zuivere was worden de waswafels gemaakt. Was afkomstig van oude bebroede raten wordt afzonderlijk gehouden en wordt verwerkt tot kaarsen. Om continu te kunnen  werken heb ik hier wel hulp nodig. Ik giet de wafels en snij ze op maat. Mireille rolt er vervolgens kaarsen van voor ze helemaal afgekoeld zijn. Na een paar uurtjes werk kan je serieus uitdelen of kan je er mee naar de kerstmarkt.

Groetjes,

Willy

 

Dirk Cristael [mailto: dirk.christael bij pandora.be

 

Wij kochten met de bond van Baal en Omstreken drie jaar geleden ook een watergekoeld toestel aan om gezamenlijk was te wafelen.

Het was een investering die zeker zijn geld waard is.

Het is prachtig om te zien hoe de bijtjes de zelf gegoten was opbouwen.

Grootste voordeel is natuurlijk dat je weet wat je aan je bijtjes geeft. Indien je waswafels aankoopt is het niet zo zeker dat je zuivere was krijgt.

We hebben trouwens ook een grote stoomwassmelter en een slinger welke leden kunnen wel kunnen ontlenen. Vooral voor (jonge) beginners kan een slinger handig zijn omdat dat in het begin allemaal grote investeringen zijn voor enkele kasten bijtjes.

Met vriendelijke groet,

Dirk

 

Bart Maes [mailto:imkerbart@gmail.com]

 Hallo allen!

Je eigen waswafels gieten, dat is natuurlijk een leuke gezamelijke bezigheid die aan het 'imker zijn' kan toegevoegd worden. Voor mij nog niet direct te doen omdat er andere huistaken zijn (zoals kindjes verzorgen). Maar als je dit doet met de imkersbond en je kan de leden laten meegenieten (en, - werken) dan is het zeker een goede zaak omdat je weet waar je was vandaan komt. Een mooi initiatief!!

Zijn er echter imkers die los van hun bond hun eigen wafels maken?