
VIBO gaat op jacht naar de Aziatische hoornaar in Halle
Zaterdag 16 augustus organiseerde de Vlaamse Imkersbond Brussel en Omstreken (VIBO) een praktijkles in het Warandepark van Halle. Onder leiding van verdelger Sylvester Geldhof leerden 22 imkers hoe je nesten van de Aziatische hoornaar kan opsporen.
Met lokpotten gevuld met Trappit werden hoornaars aangetrokken, gevangen en gemarkeerd met een kleurstift. Door hun vliegtijd en richting te noteren, kan de vermoedelijke locatie van een nest worden ingeschat. Grotere exemplaren kregen zelfs een mini-zendertje mee, dat met een antenne gevolgd kan worden.
Hoewel er die dag geen nest werd gevonden, toonde de oefening hoe waardevol deze techniek is. VIBO roept imkers op om zelf stap 1 en 2 – lokken en markeren – te proberen, zodat nesten sneller opgespoord en verdelgd kunnen worden.
Meer weten? contacteer de vereniging via Sylvester Geldhof: sylvester.geldhof@telenet.be
Op jacht naar …. Hoe kan het anders … dan naar de Aziatische hoornaar!
Tekst Charlie Eylenbosch – Fotografie Annick Debruyne
Zaterdagnamiddag 16 augustus 2025
22 imkers, waaronder een 5-tal dappere dames, hebben gehoor gegeven aan de oproep van de Vlaamse Imkersbond van Brussel en Omstreken (VIBO) om te velde in het Warandepark van Halle de praktijkles proefondervindelijk mee te maken o.l.v. Sylvester Geldhof. Hij heeft in 2024 het attest verworven om als verdelger van hoornaars en wespen te mogen optreden. Nu de AH onze bijen overspoelen, aanvallen en verorberen, was de belangstelling aangescherpt en waren de verwachtingen groot voor de operatie “Red de bijen” (na die van ‘Red de boeren’).

Stap 1: Lokken met Trappit
Een lokpot met vodje en Trappit (of gelijkaardige vloeistof = combinatie van bier, wijn en suikerwater of Trimobee)) staat al sinds de dag voordien opgesteld kort bij de bijenstand (met 1 volk) waarop enkele AH gretig komen zuigen en zich vol likken.

Stap 2: Vangen en VIP-markeren
Met een speciaal vangpotje worden enkelen gevangen en door de spleet gemarkeerd met een kleurstift: geel, wit, rood, groen of een combinatie. Bij het wegvliegen wordt de tijd ingesteld, de richting waarheen onthouden en gewacht tot hij weerkeert. De tijdspanne wordt opgetekend bij de terugkeer. Allen met score van onder de 4 minuten geven aan dat het nest zich op vermoedelijk minder dan 200 meter moet bevinden. Er worden meerdere vliegrichtingen waargenomen, wat wijst op meerdere nesten.
Stap 3: Weegschaaldeterminatie
Sylvester weegt de AH op een miniweegschaaltje. Deze moeten minstens 360 tot 400 mg wegen om de zender te kunnen meedragen. Belang dus van hoornaars ‘met een maatje meer’ te vinden.

Stap 4: Zender
Hij laat zien hoe het zendertje wordt bevestigd rond de AH: deze wordt in een buisje gestopt, krijgt een mini rekkertje rond zijn middel (tussen borststuk en achterlijf) en daaraan dan het zendertje, dat 160 mg weegt.

Stap 5: Testvlucht in de ‘netvlies-kooi’
De AH wordt dan losgelaten in een netvlieskooi om te zien of hij vlieg-klaar is en hij ongehinderd kan wegvliegen.
Stap 6: De grote zoektocht
Sylvester besluit dan 2 richtingen uit te testen met zijn zender en antenne. A. Richting het bos achter de bijenhal. Maar de AH is ergens in een tak blijven hangen, zo blijkt. Zonder thuis te geraken. Het zendertje is dus niet te recupereren.
- Juist over de straat achter de huizen via een klein privéwegeltje. De zender geeft geluidssignalen en hoe korter, hoe dichter. We kijken met wel 10 ogen hemelwaarts in en door de bomen maar ontdekken jammer genoeg geen nest. Ze blijven schaamteloos verstoppertje spelen en doen ons ontgoocheld afdruipen.
Sylvester besluit met: – een oproep om wie zich geroepen voelt om aan ‘nestnavigatie’ te doen, hem dit te laten weten. Wie durft, mag meedoen en hoeft heus geen avonturier te zijn.
– de melding dat hij zelf wil komen bij hem/haar die zijn huiswerk heeft gemaakt t.t.z. de oefening heeft gedaan om stap 1 en 2 uit te voeren.

Algemeen besluit
Er is nog veel werk aan de winkel. Het apparaat nog accurater moet aangeven, dat we in tussentijd de AH bestrijden met lokvallen, vlindernet, dat de aanschaf van of investering in een Roborkit[1] misschien meer soelaas brengt …. Laat me hoopvol eindigen want in een volgende editie klinkt de titel misschien: “Nest gespot… en succesvol verwijderd!” of nog beter ‘Operatie “Red de bijen” gelukt’!
Bekijk ook het filmpje op YouTube van Sylvester: Hoe zoek ik het nest van de Aziatische hoornaar (19 min.)